Hai în echipa CIVICA!

Căutăm Manager Financiar

Detalii contractuale: Contract de muncă part-time (40 ore/lună) pe perioadă nederminată ( începând cu 1 octombrie 2022), cu posibilitate de creștere a normei în funcție de resursele accesate și proiectele implementate de asociație.

Termen limită de înscriere: 23 septembrie 2022

Concret, ce vei face?

• Asiguri managementul financiar general și cel al proiectelor asociației;
  • Implementezi și utilizezi bugete, cash-flow previzionat, execuții bugetare, analize și raportări financiare pentru fiecare proiect și pentru asociație;
  • Inițiezi plăți către diverși furnizori, plăți salariale, realizezi deconturi, centralizezi facturi și ții evidența tuturor documentelor contabile ale asociației;
  • Urmărești și centralizezi situația donațiilor / sponsorizărilor și raportezi situația către Președintele executiv și Coordonatorul de Comunicare și Fundraising pentru a asigura transparența financiară către donatori / sponsori;
  • Ești responsabil de gestionarea administrativă a resurselor umane din asociație (pontaje, verificat stat de plată, fișe de post, gestionare contracte) pentru a fi în concordanță cu bugetele proiectelor, legislația în vigoare și contractele de finanțare (în proiecte finantate prin fonduri nerambursabile);
  • Colaborezi cu Președintele Executiv și firma de contabilitate pentru contabilitatea și contractele de muncă ale angajaților organizației;
  • Ții la curent, consiliezi Președintele Executiv sau Consiliul Director despre situatia financiara și operațională a asociației.

*  în funcție de candidați, luăm în calcul și posibilitatea de a identifica pe cineva care poate întocmi și contabilitatea asociației, de la A la Z (de la înregistrarea documentelor primare și a contractelor de muncă, la declarațiile fiscale și raportările cerute de lege), fără să fim nevoiți să colaborăm și cu o firmă de contabilitate.

Profilul pe care îl căutăm

• Studii superioare economice;
  • Experiență de minimum 3 ani în domeniul financiar-contabil;
  • Experiență de minum un an în management financiar în proiecte cu fonduri nerambursabile din sectorul non-guvernamental;
  • Cunoștințe solide în domeniul legislației contabile și fiscal;
  • Cunoștințe PC : MS Office: Word, Excel, PowerPoint;
  • Abilități de comunicare, lucru în echipă, atenție la detalii, urmărirea și finalizarea task-urilor în timp util;
  • Promptitudine și proactivitate în detectarea și rezolvarea problemelor.

! Menționăm că suntem o organizație mică, cu un buget anual sub 100.000 euro, cu un volumul redus de documente financiar-contabile, însă cu dorință și entuziasm de creștere și dezvoltare pentru un impact relevant în comunitate, iar pentru asta știm că un manager financiar priceput are un rol important.

Ce trebuie să faci pentru a te înscrie?

Trimite-ne un e-mail la adresa contact@asociatiacivica.ro, cu subiectul “Candidatură = Manager financiar” care să conțină:

1. CV-ul tău;
  2. Răspuns la întrebările: „Ce te motivează să te alături echipei CIVICA și de ce crezi că ești persoana potrivită pentru acest rol?”

Câteva motive pentru care ți-ar plăcea să fii în echipa CIVICA:

• Vei avea acces la resursele CIVICA și la contextele de învățare. Pe lângă o bibliotecă, prin afilieri și parteneriate cu organizații naționale și internaționale, putem oferi un mediu prielnic dezvoltării tale;
  • Vei avea libertate pentru a pune în practică idei prin care să acționezi ca agent al schimbării în comunitate;
  • Vei lucra alături de colegi cu experiență semnificativă în mediul non-guvernamental (advocacy, organizare și dezvoltare comunitară), juridic, business și guvernamental;
  • Vei fi în contact cu reprezentanți și specialiști ai unor organizații non-guvernamentale de profil, ai unor companii private, grupuri de inițiativă civică și ai instituțiilor publice;
  • Vei dobândi experiență profesională în management organizațional.

Unde vom lucra?

Tocmai ce ne-am mutat în casă nouă și ne amenajăm un birou frumos de care ne dorim să ne bucurăm cât mai mult dar, de când cu situația pandemică, lucrăm și remote.

Așteptăm cu entuziasm și interes aplicațiile voastre!

Dacă încă nu ne cunoști, iată câteva informații despre noi. Ne-am înființat în 2014 pentru ca vocea cetățenilor să fie ascultată și respectată de decidenți, iar instituțiile să devină mai deschise și atente la nevoile reale ale oamenilor.
Prin proiectele noastre urmărim să încurajăm implicarea civică, să susținem grupurile de cetățeni care se confruntă cu diverse probleme în comunitate și să transparentizăm procesul decizional.
Dezvoltăm instrumente digitale de monitorizare și participare publică, ghiduri de implicare cetățenească sau bune practici pentru administrația publică, implementăm campanii de advocacy pe subiecte care țin de mobilitate și dezvoltarea urbană, organizăm ateliere și sesiuni de educație civică, desfășurăm dezbateri și evenimente care aduc împreună cetățenii și factorii decizionali pentru proiectele importante ale comunității.

Un comentariu pentru “Hai în echipa CIVICA!

1. Dumitrescu Cecilia spune:

Dacă se poate lucra remote,va ajut cu mare drag!Sunt economist de profesie și ma pricep la tot ceea ce aveți nevoie.Tel 0740398621.Dumitrescu Cecilia