Mobilitate, Noutăți

Noile pasaje din Podul Roș, soluție sau problemă?

[cs_content][cs_section parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ class=”cs-ta-left” style=”margin: 0px;padding: 0px;”][cs_row inner_container=”false” marginless_columns=”true” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][cs_text class=”cs-ta-left”]Construcția pasajelor în Podu Roș reprezintă o investiție majoră care va schimba silueta orașului, cu implicații la nivel urbanistic, economic, social și de mediu. Înainte de a continua demersurile (în prezent se află în etapa licitației de proiectare), este necesar ca publicul ieșean să înțeleagă pe ce baze se fundamentează și dacă reprezintă soluția optimă pentru descongestionarea traficului, ținându-se cont de aspectul dezvoltării durabile a Iașului. Pe aceste considerente, alături de colegii din Alianța pentru Promovarea Transportului Alternativ în Iași (APTA)  am înaintat administrației 2 adrese, în aprilie și iulie 2020, cerând documentația, studiile care au condus la alegerea acestei soluții, însă răspunsurile nu au fost lămuritoare.[/cs_text][/cs_column][/cs_row][/cs_section][cs_section bg_color=”hsl(0, 0%, 79%)” parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ style=”margin: 0px;padding: 20px 0px 5px;”][cs_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][cs_text]Am invitat la o dezbatere online reprezentanții administrației locale, specialiști și reprezentanți ai societății civile pentru a discuta pe subiectul oportunității pasajelor din Podu Roș, marți, 24 noiembrie, începând cu ora 18. Ne-au confirmat participarea:
[/cs_text][/cs_column][/cs_row][cs_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][cs_text]

• Mihai Chirica, primarul municipiului Iași
  • Lector Univ. Dr. George Țurcănașu, Geografie Urbană, UAIC Iași
  • Prof. Univ. Dr. Laurențiu Rădvan, Prodecan Facultatea de Istorie, Istorie Urbană, UAIC Iași
  • Violeta Mihalache, expert independent pe mobilitate la EIT Urban Mobility, director al Asociației Urban Survey Timișoara
  • ing. Tudor Măcicăşan, expert mobilitate durabilă, consultant independent
  • Luana Bidașcă, Policy Officer European Commission DG MOVE
  • Marian Ivan, fondator OPTAR (Organizația pentru Promovarea Transportului Alternativ în România)
  • Lucian Cocea-Lionescu, arhitect, aPunct, APTA Iași

[/cs_text][/cs_column][/cs_row][/cs_section][cs_section parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ class=”cs-ta-left” style=”margin: 0px;padding: 25px 0px 0px;”][cs_row inner_container=”false” marginless_columns=”true” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][cs_text class=”cs-ta-left”]Vă invităm să urmăriți dezbaterea online Noile pasaje din Podul Roș,soluție sau problemă? pe pagina noastră de Facebook, marți, începând cu ora 18.

#orașepentruoameni #mobilitateurbană #participarepublica[/cs_text][/cs_column][/cs_row][/cs_section][/cs_content]