Iasi, o putere digitală în creștere, bazată pe abilități și antreprenoriat

[cs_content][cs_section bg_color=”hsl(252, 96%, 11%)” parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ style=”margin: 0px;padding: 45px 0px;”][cs_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][x_feature_headline level=”h2″ looks_like=”h3″ icon=”cubes” class=”cs-ta-left”]Iaşi, o putere digitală în creștere, bazată pe abilițăți și antreprenoriat:
[/x_feature_headline][x_gap size=”30px”][cs_text class=”cs-ta-center”]

• Strategia de digitalizare a Municipiului Iaşi (ca partener în Digital Cities Challenges, program derulat de Comisia Europeană)
  • Exemple de bune practici digitale de la nivel local
  • Date deschise și guvernare deschisă (Open Data, Open Government)
  • Lansarea albumului „România Digitală”
    [/cs_text][/cs_column][/cs_row][/cs_section][cs_section bg_color=”hsl(236, 21%, 40%)” parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ style=”margin: 0px;padding: 45px 0px;”][cs_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][cs_text class=”cs-ta-left”]Vineri, 22 martie 2019, în Sala Mare a Palatului Roznovanu, are loc conferința „Iasi, o putere digitală în creștere bazată pe abilități și antreprenoriat”, în intervalul 10.00 – 15.00.

Evenimentul debutează cu prezentarea generală a strategiei de transformare digitală a Iaşului. Daniela Florea, CEO Geo-Strategies, consultant coordonator DCC – Comisia Europeană (gazda evenimentului) și Florin Cardasim, expert local DCC, vor detalia viziunea, țintele și obiectivele concrete planificate.

10 reprezentanți ai mediului privat local şi academic susțin pitch-uri despre bune practici de digitalizare în Învățare, Antreprenoriat, Inovație, Spații de Co-working, Companii și Produse, fiind lansate și două website-uri despre smart city şi evenimentele tech desfăşurate în Iaşi.

În a doua jumătate a evenimentului, Radu Puchiu, emisar Open Government Partnership, și Bogdan Ivănel, președințe și co-fondator Code4Romania, surprind impactul digitalizării unui oraș din perspectiva guvernării deschise și, respectiv, a datelor deschise.

Conferința se încheie cu lansarea volumului „România digitală”, coordonat de Radu Puchiu, Marius Stoian, fondator Club România, și Marcel Foca, director general al Intergraph Computer Services.

La eveniment vor participa și Mihai Chirica, Primarul Municipiului Iaşi, precum și Cristian Chiscop, Coordonator Programe, Friedrich-Ebert-Stiftung România.

Iasi,o putere digitală în creștere, bazată pe abilități și antreprenoriat” este un eveniment organizat de asociaţiile CIVICA, Codecamp și Friedrich-Ebert-Stiftung România, împreună cu Primăria Municipiului Iași, în parteneriat cu Civic Heroes, Iași.ai, FabLab, Code for Romania și Conduent.[/cs_text][/cs_column][/cs_row][/cs_section][cs_section parallax=”false” separator_top_type=”none” separator_top_height=”50px” separator_top_angle_point=”50″ separator_bottom_type=”none” separator_bottom_height=”50px” separator_bottom_angle_point=”50″ style=”margin: 0px;padding: 45px 0px 0px;”][cs_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” style=”margin: 0px auto;padding: 0px;”][cs_column fade=”false” fade_animation=”in” fade_animation_offset=”45px” fade_duration=”750″ type=”1/1″ style=”padding: 0px;”][cs_text]Conferința se adresează reprezentanţilor mediului privat, ai mediului academic, societăţii civile şi responsabililor din instituţiile administrației publice locale implicaţi în proiecte de dezvoltare digitală.

Evenimentul urmăreşte să creeze un cadru de dialog structurat şi aplicat, pentru a facilita implicarea actorilor locali în implementarea strategiei de transformare digitală a oraşului.

În ianuarie 2018, Comisia Europeană a selectat 15 orașe, printre care și Municipiul Iași, în programul Digital Cities Challenge (DCC). Orașul a primit consultanță și coaching cu experți locali și internaționali ca să dezvolte strategia de transformare digitală, care vizează creșterea economică și bunăstarea socială pe plan local.

Iaşul dispune deja de o comunitate IT puternică şi implicată, de un mediu academic preocupat de dezvoltarea digitală, de o societate civilă cu expertiză în domeniul guvernării participative şi a datelor deschise și de oportunitatea de a fi cooptat în programul Uniunii Europene, Digital Cities Challenge, precum şi în programul internaţional Open Government Partnership.

Împreună cu invitaţii vom discuta despre cum se pot amplifica reciproc aceste atu-uri şi despre cum vrem să arate Iașul digital.

Noile tehnologii au reprezentat dintotdeauna un catalizator pentru inovaţie şi dezvoltare, iar viitorul Iaşului este puternic influenţat de capacitatea sa de transformare digitală.
      [/cs_text][cs_text class=”cs-ta-center h3″]Programul conferinței
      „Iași, o putere digitală în creștere, bazată pe abilități și antreprenoriat”
      [/cs_text][cs_text]10.00 – 10.30: Welcome Coffee și înregistrarea participanților

10.30 – 11.00: Strategia digitală a Iaşului